neolit header
http://www.neolit.us.edu.pl/
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
NeoLit Online
Opiekun: Karolina Lebek

Koło Naukowe NeoLit powstało w roku 1996 z inspiracji pierwszego opiekuna naukowego Koła, mgra Pawła Jędrzejki (obecnie doktora nauk humanitycznych, zatrudnionego w IKiLA na stanowisku adiunkta), lecz jego formalizacja była efektem rozwijanej już wcześniej działalności dyskusyjnej, całkowicie nieformalnej. Założycielską grupę studentów i wykładowców łączyła wspólna pasja zadawania pytań i debatowania nad nimi. Początkowo nieregularne spotkania stały się wkrótce cotygodniowym rytuałem, który dał początek znakomicie dziś funkcjonującej, niejako „trzypokoleniowej” organizacji. Pierwszym poważnym wynikiem działalności naukowej NeoLitu był udział niemal wszystkich założycieli Koła w międzynarodowej konferencji naukowej "Crossing and Transgressing Borders", zorganizowanej w 1997 roku wspólnie z Bolton Intitute of Higher Education w Wielkiej Brytanii, dzięki środkom pozyskanym przez ówczesnego opiekuna koła, Pawła Jędrzejkę, w ramach konkursu wydziałowego.

canada watch

http://watchingcanada.blogspot.com/
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
Opiekunowie: mgr Alina Grygierczyk, mgr Rafał Madeja
Przewodnicząca Koła: Kinga Kowalska

Członkowie:

 • Anna Chyla
 • Karolina Juroszek
 • Patrycja Sokolowska
 • Ewa Krajewska
 • Aleksandra Lazarek
 • Dominika Sroka

Członkowie honorowi:

 • mgr Dominika Górecka
 • mgr Katarzyna Michalczyk
 • mgr Agnieszka Podruczna

Studenckie Koło Naukowe Kanadystów powstało w roku 2009 jako rozszerzenie działalności akademickiej prowadzonej przez Centrum Studiów Kanadyjskich przy Instytucie Kultur i Literatur Anglojęzycznych. Do założenia Koła zainspirowały nas działalność naukowa i pasja dr Eugenii Sojki, dyrektora Centrum Studiów Kanadyjskich.

Liczba członków Koła początkowo wynosiła 11 osób, jednak stale się ona powiększa. Jesteśmy młodym, ale prężnie działającym kołem naukowym, które ma już na swoim koncie wiele sukcesów, takich jak wyjazd badawczy na Uniwersytet Vancouver Island, organizacja konferencji studenckiej w Szczyrku oraz spotkanie z ambasadorem Kanady w Polsce - Jego Ekscelencją Doktorem Danielem Costello. Czlonkiem Koła Kanadystów może zostać każdy student, który pragnie rozwijać swoje zainteresowania dotyczące tematów związanych ze Studiami Kanadyjskimi i dzielić się nimi z innymi.

Opiekun Koła: dr Tomasz Gnat

Celem Studenckiego Koła Naukowego "DevProper" jest pogłębianie wiedzy oraz rozwijanie zainteresowań i umiejętności członków w zakresie szeroko pojętych studiów nad rozrywką interaktywną.

Koło ma w założeniu realizować następujące cele:

 • analiza i badania teroretycznych aspektów rozrywki interaktywnej,
 • ćwiczenia praktyczne związane z projektowaniem rozrywki interaktywnej,
 • prace nad projektami własnymi, takimi jak prototypy gier komputerowych lub tradycyjnych,
 • rozwijanie umiejętności związanych z tworzeniem narracji i pisania na potrzeby branży GD,
 • przygotowanie i uczestnictwo w prezentacjach i odczytach dotyczących praktycznych i teoretycznych aspeków badań nad rozrywką interaktywną,
 • analiza i krytyka produktów rozrywki interaktywnej.

Koło naukowe "DevProper" jest otwarte dla wszystkich studentów Uniwersytetu Śląskiego. Spotkania koła odbywają się w piątek (13:00), w sali 1.44 budynku Wydziału Filologicznego w Sosnowcu.

H/Story https://knhstory.wordpress.com/

 1. Kim jesteśmy?

Historia bez jej opowiadania i bez narracji nie istnieje. Ta oczywistość była inspiracją do powstania w roku 2013 koła naukowego, którego członkowie zajmowaliby się tematyką na styku nauk historycznych i literaturoznawstwa. Działając już od ponad czterech lat, jesteśmy kołem młodych (i młodych duchem) badaczek i badaczy, których naukowe pasje ogniskują się wokół szeroko rozumianych połączeń pomiędzy tymi dwiema dziedzinami, sięgając również w stronę historiografii, historii i teorii literatury, kulturoznawstwa, psychologii i socjologii, ale i medycyny oraz biologii. Łączy nas zainteresowanie sposobami opowiadania i rozpowszechniania historii, jej fałszowania i odfałszowania, wykorzystywania i manipulowania nią w kulturze, kwestie płci kulturowej w ujęciu historycznym oraz traktowanie narracji historycznej jako tekstu. Innymi słowy, jesteśmy przekonani, że historia jest pełna fascynujących opowieści, których znaczenia nie tylko leżą u podstaw różnych tożsamości i kultur, ale które nabierają dodatkowych wartości przez zestawienie historii z innymi obszarami badań.

logo ikila blue small

 

Wydział Filologiczny Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
ul. Gen. S. Grota-Roweckiego 5
41-205 Sosnowiec