Kryptohistoria. 22-23 listopada 2013 r.

Konferencja Instytutu Kultur i Literatur Anglojęzycznych
Sosnowiec, 22 - 23 listopada 2013 r.
Uniwersytet Śląski w Katowicach.
cryptohistory.wordpress.com

Pobierz Call for Papers w formacie PDF (wersja angielskojęzyczna)
Pobierz Call for Papers w formacie PDF (wersja polskojęzyczna)

W 2013 roku mija pięćdziesiąta rocznica śmierci Johna F. Kennedy'ego. Wydarzenie to, które można nazwać jednym z najbardziej zagadkowych w historii, stało się inspiracją dla konferencji poświęconej kryptohistorycznym dyskursom, tajemniczym historiom i historycznym tajemnicom. Zapewne to właśnie owa aura tajemniczości, która zazwyczaj towarzyszy przeszłości, sprawia, że historia leży w kręgu nieustającego zainteresowania, zarówno ze strony publiki, jak i naukowców. Niewątpliwie popyt na tajemnice nie maleje, zwłaszcza jeśli wziąć pod uwagę niezwykłą popularność różnych teorii spiskowych czy kontrowersje, jakie budzą nowe interpretacje historii. W tym kontekście zatem na szczególną uwagę zasługują teksty historyczne, które skupiają się na tropieniu, odkrywaniu i opisywaniu sekretów, spisków i spekulacji, a także na wyjaśnianiu ich strategii narracyjnych oraz mechanizmów ich powstawania. Zapraszamy do udziału w konferencji i zaprezentowania referatów, które zainspirują i sprowokują dyskusje o tajemnicach, zagadkach i enigmach w różnych historycznych kontekstach.

Dwudziestominutowe wystąpienia po polsku lub angielsku mogą nawiązywać – ale nie muszą się ograniczać – do następujących tematów:

• tajemnicze historie / historyczne tajemnice,
  • tajne dyskursy i sposoby ich kodowania i odkodowania w kulturze,
  • opowieści sekretne i tajemnice przedstawione w tekstach historycznych,
  • kontr(o)wersje (w) historii,
  • legendy miejskie i powstanie współczesnych mitów,
  • mity i mitologizacje przeszłości,
  • historie i teorie przypadku, prawdopodobieństwa i zdarzeń losowych,
  • kryptografia, kody, szyfry i enigmy historii,
  • teoretyczne rozważania o tajnych historiach i sekretnych dyskursach,
  • plotki, pomówienia, podania a kroniki i historiografie,
  • metafikcje historiograficzne a historyczne relacje i powieści,
  • fałszerze i fabrykanci, niewiarygodni narratorzy i brawurowi blagierzy,
  • tajne i tajemne: ludzie, organizacje, stowarzyszenia, miejsca, przedmioty,
  • pseudohistorie, metahistorie, mikrohistorie, his-story, her-story oraz –istorie,
  • historyczny rewizjonizm i historie alternatywne,
  • historia jako kamuflaż.
  • Zapraszamy badaczy/badaczki różnych specjalności do nadsyłania zgłoszeń do 30 lipca 2013 r.. Abstrakty (ok. 250 słów) w języku polskim lub angielskim oraz formularz zgłoszeniowy prosimy rejestrować na stronie cryptohistory.wordpress.com. Zawiadomienia o udziale w konferencji uczestnicy otrzymają do 15 sierpnia 2013.

Opłata konferencyjna wynosi 200 zł (pracownicy naukowi i dydaktyczno–naukowi) oraz 150 zł (doktoranci, studenci). W opłatę konferencyjną jest wliczony poczęstunek, przerwy kawowe oraz materiały konferencyjne.
Planowana jest publikacja wybranych referatów w monografii pokonferencyjnej.

Łączymy pozdrowienia,
Marzena Kubisz